Jdi na obsah Jdi na menu
 


Václav Karel I. Sedlnický z Choltic

8. 11. 2011

 wp_sedlnitzky-03.jpgPrvorozený syn barona Františka Karla Bohuslava Sedlnického z Choltic a Heleny Barbary Sak von Bohuniowic. (Přesné datum jeho narození není známo. Bylo to někdy kolem roku 1690 )

Byl členem tajné rady a apelačního soudu v Praze.

Po požáru bíloveckého zámku v roce 1729 se ujal obnovy rodinného sídla.

Barokní přestavba na které se také velkou měrou podílel věhlasný krnovský stavitel Georg Friedrich Gans, probíhala v letech 1732 – 1736. Bylo strženo západní křídlo zámku a tím dostala budova otevřenou trojkřídlou dispozici, kterou má v podstatě dodnes.

K osobě barona Václava Karla I. známého u prostého lidu jako baron „Luši“ se váže pověst o zastřelené služebné Bětě, která údajně i dnes bloudí rozlehlými komnatami bíloveckého zámku jako bílá paní s nožem v ruce.

Skutečnost je, ale úplně opačná. Nebyl to podivín jak nám říká stará pověst, ale velice svědomitý šlechtic, který řídil bílovecké panství celých 45 let ( 1732 -1776). Roku 1757 se baron Václav Karel I. postaral o to, aby byl zámek zapsán do katastru Velkých Albrechtic.

Zemřel bez potomků 1. června 1776 v Trenčíně. Celé panství a zámek připadlo dle poslední vůle jeho synovci Mikuláši Karlu Janovi 27. května 1777.