Jdi na obsah Jdi na menu
 


Baron František Karel Sedlnický z Choltic

30. 10. 2011

Baron František Karel Sedlnický z Choltic

franz.jpg
 

Narodil se 28. září 1779 v Opavě jako nejmladší syn Mikuláše Sedlnického z Choltic a Anny Marie von Szubalsky. Od ranného mládí sloužil v císařsko - královské armádě. Svojí vojenskou kariéru nastoupil u husarského pluku číslo 1. Esterházy. Pod praporem husarského pluku číslo 5. Carl Ott von Batorkéz se 27. dubna 1799 aktivně zapojil do bitvy u Cassana v Lombardii. V jedné ze šarvátek proti francouzským vojskům Napoleona Bonaparta byl těžce raněn do prsou.

V Itálii také zřejmě poznal svojí budoucí manželku Annu, dceru velícího polního maršála Michaela von Fröhlich ( Do roku 1814 potom zastával funkci velitel olomoucké pevnosti ).

Manželství s baronkou Annou zůstalo bezdětné.

V roce 1810 se nechal deaktivovat z vojenské služby a vrací se do Bílovce. Se starším bratrem Carlem Michaelem si rozdělili zděděné panství bílovecké. František získal Výškovice u Bílovce kde o rok později nechal pro sebe a svojí manželku vystavět malý empírový zámeček. Bohužel rodinné štěstí netrvalo dlouho, mladá baronka Anna Sedlnitzky von Chltitz zemřela náhle v polovině roku 1812. František Sedlnický se již znovu neoženil. Krátce před svou smrtí 14. řijna 1851, odkázal panství spolu se zámkem synovci Moritzi Sedlnickému z Choltic a na Bílovci.


 


 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář